Przejdź do głównej treści

AKTUALNOŚCI

Ewaluacja Zdalnego Nauczania

https://badania.centrum.uj.edu.pl/mrIWeb/mrIWeb.dll

KONKURS FOTOGRAFICZNY!

Drodzy studenci!

Edukacja online trwa już kolejny miesiąc, zdjęcia z wideokonferencji są najczęściej pojawiającym się motywem w mediach społecznościowych, przełammy tę monotonie.

KONKURS #studiowaniewepidemii
Do 26 czerwca 2020 przyślijcie na adres sekretariatu - ukrainoznawstwo@uj.edu.pl - inspirujące, kreatywne zdjęcia jak i gdzie się uczycie, jak przygotowujecie do zajęć i zaliczeń, zdobywacie nową wiedzę i umiejętności. Z nadesłanych zdjęć wybierzemy 6, które od 29 czerwca do 10 lipca będą publikowane na naszym profilu fb. Wygrają dwa z największą ilością polubień.

Autorzy zdjęć otrzymają nagrody książkowe.

Czekamy na Wasze zdjęcia!

ZARZĄDZENIE REKTORA

ZARZĄDZENIE REKTORA W SPRAWIE ZASAD FUNKCJONOWANIA UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO OD DNIA 25 MAJA 2020 ROKU DO 30 WRZESNIA 2020 ROKU.

PRZEDŁUŻANIE LEGITYMACJI

Zgodnie z Zarządzeniem JM Rektora UJ  legitymacje studenckie będą przedłużane w dniach 26-31 marca, po wznowieniu zajęć. W przypadku dalszej kwarantanny ważność legitymacji zostanie automatycznie wydłużona do 31 maja, bez konieczności osobistego stawiania się w sekretariacie.

UWAGA!

Szanowni Państwo, przez okres trwania zajęć dydaktycznych w formie zdalnej kontakt z Sekretariatem Katedry Ukrainoznawstwa będzie się odbywał pod numerem telefonu: 513253041.

KOMUNIKAT PROREKTORA UJ W SPRAWIE KORONAWIRUSA

Szanowni Państwo,

w związku z decyzją Władz Uniwersytetu Jagiellońskiego o zawieszeniu zajęć dydaktycznych od 11 do 25 marca br., chciałbym wzmocnić apel Ministra Zdrowia dotyczący odpowiedzialnego zachowania w tym okresie. 

Apeluję o ograniczenie wyjść. Należy potraktować ten okres, jako czas kwarantanny. Proszę również o załatwianie spraw studenckich z administracją uczelni w sposób zdalny, za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej, aplikacji Teams (dostępnej w ramach darmowego pakietu Office365) i ograniczenie bezpośredniego kontaktu.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z wiadomością otrzymaną z MNiSW, ważność legitymacji studenckich zostanie, na mocy rozporządzenia, automatycznie wydłużona do 31 maja br., bez konieczności osobistego stawiania się w sekretariacie.

Z poważaniem

Prof. dr hab. Armen Edigarian

Prorektor UJ ds. dydaktyki

UWAGA!

Publikujemy harmonogram zajęć w semestrze letnim 2019/2020

HARMONOGRAM

Zaproszenie na debatę

Co na to NATO? Stary sojusz wobec nowych wyzwań

Doktoraty w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ

Zapraszamy Kandydatów do zapoznania się z zasadami rekrutacji oraz ofertą kształcenia i realizacji projektów doktorskich w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ. Link do strony Szkoły https://human.phd.uj.edu.pl/ 

KONFERENCJA: "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej". Jan Paweł II. Świeckie i rzymskokatolickie władze Rzeczypospolitej wobec swoich, niekatolickich obywateli – protestanci, Białorusini, Ukraińcy, Ormianie, Żydzi. Współczesne echa dawnych problemów w XIX-XXI w.

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową organizowaną z okazji 450. rocznicy unii lubelskiej pt. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej (Jan Paweł II). Świeckie i rzymskokatolickie władze Rzeczypospolitej wobec swoich, niekatolickich obywateli – protestanci, Białorusini, Ukraińcy, Ormianie, Żydzi. Współczesne echa dawnych problemów w XIX-XXI w. Konferencja odbędzie się w Krakowie 5 grudnia 2019 (czwartek) od godz. 10.00, przy ul. Wenecja 2 (Katedra Ukrainoznawstwa), sala 5.

Program

List przewodni

Promocja w Collegium Maius

Zachęcamy Studentów Studiów Polsko-Ukraińskich do uczestnictwa w prezentacji książki Organized society.

Jest to dwutomowa publikacja profesora Wiktora Andruszczenki – rektora Narodowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. M.P. Drahomanowa w Kijowie.

Spotkanie odbędzie się w Collegium Maius w sali im. Bobrzyńskiego (podziemie) 7 grudnia w godz. 12.00-14.00.

Serdecznie zapraszamy.

Zaproszenie

Spotkanie z profesorem Jarosławem Poliszczukiem

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Jarosławem Poliszczukiem z Zakładu Ukrainistyki Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pan Profesor we wtorek 10 grudnia 2019 r. o godzinie 13.30 w Katedrze Ukrainoznawstwa UJ (s. 2), będzie prezentował swoje dwie najnowsze książki pt. Гібридна топографія. місця й не-місця в сучасній українській літературі oraz Фронтирна ідентичність: Одеса ХХ століття.

Studia o kulturze cerkiewnej w dawnej Rzeczypospolitej

Informujemy, że nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka ukazał się przygotowany przez pracowników Katedry Ukrainoznawstwa drugi tom Studiów o kulturze cerkiewnej w dawnej Rzeczypospolitej. Publikacja ukazuje aktualne badania nad dziedzictwem kulturowym chrześcijańskich Kościołów wschodnich w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po raz kolejny mamy okazję do zapoznania się z pracami naukowców z ośrodków polskich i zagranicznych na temat cerkiewnej spuścizny duchowej, literackiej i artystycznej. Dzięki nim możemy przenieść się myślami do czasów, gdy nasz kraj był organizmem wieloetnicznym, wielonarodowym i wielokulturowym, co uczyło jego obywateli szacunku dla odmienności religijnych i ideowych.

 

 

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w Katedrze Ukrainoznawstwa

WYKŁAD DR IWANA ALMESA

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Iwana Almesa z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu pt:

Latinitas Polonice: латино- і польськомовні книги у православних та унійних (василіанських) монастирях Львівської єпархії XVII–XVIII ст.

Wykład odbędzie się we wtorek 8 października o godzinie 15.00 , w sali nr 2.

UWAGA!

Publikujemy harmonogram zajęć w semestrze ziomowym oraz kalendarz roku akademickiego 2019/2020

Harmonoram zajęć

Organizacja roku akademickiego

ECHA HISTORII W RADIU PLUS

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu Nocne Światła: Echa Historii na antenie Radia Plus, której gościem bedzie dr Paweł Sekuła. Tematem audycji będą mroczne tajemnice katastrofy w Czarnobylu:

Mroczne tajemnice Czarnobyla

ZAPROSZENIE

Komisja Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności uprzejmie zaprasza na zebranie naukowe,

które odbędzie się we czwartek 13 czerwca 2019 o godz. 17.30 w Małej Auli gmachu PAU przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie.

Pani dr hab. Agnieszka Gronek

wygłosi odczyt:

Zabytki cerkiewne w kręgu zainteresowań c.k. konserwatora Galicji Wschodniej Mieczysława Potockiego.

Przewodniczący Komisji

Prof. dr hab. Adam Małkiewicz

TARGI KSIĄŻKI W WARSZAWIE

W dniach 23-26 maja na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędą się 10. Warszawskie Targi Książki. Targi Książki w Warszawie to największe międzynarodowe wydarzenie branży wydawniczej w Polsce. W sobotę 25 maja od godz. 13.30 Katedra Ukrainoznawstwa będzie reprezentowana przez dra Pawła Sekułę, jako autora książki „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie”.  Zapraszamy.

33. ROCZNICA WYBUCHU ELEKTROWNI W CZARNOBYLU

26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu w czwartym reaktorze elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Była to jedna z największych katastrof technologicznych w XX wieku. Z tej okazji zapraszamy do odsłuchania audycji Polskiego Radia, Radia Dla Ciebie i Radia TOK FM

RADIO TOK FMPOLSKIE RADIO; RADIO DLA CIEBIE;

KONFERENCJA NAUKOWA KATEDRY UKRAINOZNAWSTWA

Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością informujemy, że 9 maja 2019 r. w Auli Collegium Novum (ul. Gołębia 24), odbędzie się konferencja naukowa pt. Dlaczego „trzeba było upływu aż 1100 lat”, aby Papież-Słowianin św. Jan Paweł II uczynił współpatronami duchowo niepodzielnej Europy "dwóch płuc" Apostołów Słowian św. św. Cyryla i Metodego – prekursorów odprawiania liturgii w językach narodowych w katolickich kościołach w całym świecie od II Soboru Watykańskiego (1962-1965) 

W 1150. rocznicę śmierci w 869 r. św. Cyryla współpatrona kijowskiego bractwa Cyrylometodiańskiego w latach 1845-1846  

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

PLAN KONFERENCJI

DR OKSANA KOWACKA

Z  przykrością informujemy, że w dniu 01.04.2019 odeszła od nas nasza dobra koleżanka, wykładowczyni Katedry Ukrainoznawstwa dr Oksana Kowacka.

Dr Oksana Kowacka była absolwentką Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, gdzie zaczynała swoją drogę naukową, którą kontynuowała w Krakowie. Z  Katedrą Ukrainoznawstwa WSMiP związana była niemal od samego początku jej istnienia.

Literaturoznawczyni, ceniony dydaktyk, oddana studentom nauczycielka akademicka, sumienna i rzetelna. Autorka licznych publikacji naukowych dotyczących ukraińskiej prozy eksperymentalnej lat 20-tych XX wieku.

Pasjonatka literatury i języka ukraińskiego, zaangażowana i oddana sprawom Ukrainy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 05.04.2019 o godz. 11.00 w Cerkwi Grekokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Wiślnej 11 w Krakowie.

Nekrolog

 

 

 

 

LIKWIDATORZY CZARNOBYLA

Informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka pracownika Katedry Ukrainoznawstwa dra Pawła Sekuły "Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie". Publikacja jest zapisem relacji ustnych uczestników likwidacji skutków katastrofy jądrowej i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy związane z działaniami podejmowanymi w czarnobylskiej zonie w latach 1986-1988. Wybrane fragmenty publikacji i recenzje dostępne są m.in. na stronach:

Histmag.org Uważam Rze Wirtualna Polska Dziennik.pl Licznik Geigera Wprost

 

PRAGNIENIE ŻYCIA

Zapraszamy na wystawę Dmytra Muravskiego "Pragnienie życia" - "Жага до життя". Autor zajmuje się robieniem zdjęć na tematy wojskowe od 2010 roku. Już od pierwszych dni ATO (Antyterrorystyczna Operacja na wschodzie Ukrainy) działał jako wolontariusz i fotograf na całej linii frontu. Spotkanie odbędzie się 30.01 w restauracji Awangarda przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza 1. Serdecznie zapraszamy. 

O MIEJSCE KSIĄŻKI W HISTORII SZTUKI

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15-16 stycznia 2019 r. w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się trzecia edycja konferencji „O miejsce książki w historii sztuki”pod tytułem Sztuka książki około 1900. W 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Jednym ze współorganizatorów konferencji jest Ukrainoznawcze Koło Naukowe Studentów UJ Wernyhora. Wśród zaproszonych gości będą także prelegenci z Ukrainy - Kijowa, Charkowa i Lwowa. Serdecznie zapraszamy.

PROGRAM KONFERENCJI

WERTEP

Zgodnie z tradycją 19 grudnia 2018 r. w Katedrze Ukrainoznawstwa miało miejsce przedświąteczne spotkanie kolędnicze studentów, doktorantów i pracowników Katedry. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego "Wernyhora" zaprezentowali ukraiński Wertep. Oprócz wspólnego kolędowania uczestnicy mieli także okazję skosztować ukraiński deser wigilijny - kutię.

Odznaczenie dla pracownika Katedry

Informujemy, że 13 grudnia 2018 r. w Rydze, podczas uroczystego zebrania Społecznego Związku „Czarnobyl” Łotwy, medalem „Znak Honoru" został nagrodzony pracownik Katedry Ukrainoznawstwa dr Paweł Sekuła – "Za znaczący wkład na rzecz zachowania pamięci historycznej o katastrofie czarnobylskiej dla przyszłych pokoleń i ludzkości". Nagrodę wręczyli Prezes Związku "Czarnobyl" Łotwy Arnolds Ārvaldis Vērzemnieks i Przewodniczący Rady „Znaku Honoru” Māris Šops. W uroczystości udział wzięli uczestnicy likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu z rodzinami, przedsiębiorcy, działacze społeczni i kulturalni z Łotwy.

 

KONFERENCJA w 40-lecie wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

Uniwersytet Jagielloński
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Katedra Ukrainoznawstwa
Fundacja św. Włodzimierza
Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie
Zjednoczenie Łemków
Koło Naukowe Studentów Ukrainoznawstwa UJ „Wernyhora”
zapraszają na konferencję naukową
w 40-lecie wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża:

Duchowo niepodzielna Europa „dwóch płuc” świętych Benedykta, Cyryla
i Metodego w myśli i działalności ekumenicznej św. Jana Pawła II
.

16 października 2018 roku r. (wtorek), godz. 10.00-19.30
Aula Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24, I piętro

PROGRAM KONFERENCJI

Konflikt w Donbasie i jego odzwierciedlenie we współczesnym dyskursie literackim i artystycznym na Ukrainie

15 maja w sali 33 w budynku Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ odbyła się debata pt. Konflikt w Donbasie i jego odzwierciedlenie we współczesnym dyskursie literackim i artystycznym na Ukrainie zorganizowana przez Katedrę Ukrainoznawstwa. W trakcie debaty swoje najnowsze badania w zakresie zgłoszonej problematyki zaprezentowała dr Ludmyła Pidkujmucha z Uniwersytetu Narodowego Akademia Kijowsko-Mohylańska, która gościła na WSMiP w ramach wymiany Erasmus+ KA 107. Spotkanie moderowała dr Halina Czuba.

Swoje badania prelegentka oparła na najnowszej literaturze, przede wszystkich reportażach, ukazujących sytuację na linii frontu oraz filmach dokumentalnych, głównie reżyserów będących członkami grupy Babylon`13. Bardzo często autorami książek byli sami uczestnicy działań wojennych lub dziennikarze, którzy przebywali jakiś czas wśród żołnierzy. Fakt ten dodaje ich utworom dużej wiarygodności.

Główny wniosek, wynikający z przebadanego materiału, to aktualność tematyki, duże zainteresowanie tego typu utworami wśród widzów i czytelników na Ukrainie. Autorzy zarówno filmów, jak i książek, próbują znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, które wojna stawia przed człowiekiem, jej uczestnikiem, ukazują przeważnie „czarno-biały” świat, wyraźnie podzielony na „swoich” i „obcych”, „przyjaciół” i „wrogów”, linia podziału pomiędzy nimi przebiega wzdłuż linii frontu.

Wywiad z pracownikiem Katedry

Zapraszamy do lektury wywiadu z dr. Pawłem Sekułą na stronie licznikgeigera.pl

https://licznikgeigera.pl/pawel-sekula-czarnobyl-oslabil-gospodarczo-i-propagandowo-zwiazek-sowiecki/

Jestem stąd. Polska wielu narodów.

Wystawa  pt. „Jestem stąd. Polska wielu narodów”, poświęcona historii, kulturze oraz dniu dzisiejszemu mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Polsce.

Wystawa składa się z dwóch części: tzw. indywidualnej i opisowej. W pierwszej zaprezentowano zdjęcia portretowe 15 przedstawicieli mniejszości etnicznych i narodowych (tj.: białoruskiej, czeskiej, karaimskiej, kaszubskiej, litewskiej, łemkowskiej, niemieckiej, ormiańskiej, romskiej, rosyjskiej, słowackiej, śląskiej, tatarskiej, ukraińskiej, żydowskiej) oraz kilka fotografii nawiązujących do życia danej grupy. Uzupełnieniem materiału ilustracyjnego są cytaty pochodzące z wywiadów z portretowanymi na wystawie osobami, które odnoszą się do kwestii ich złożonej tożsamości narodowej i etnicznej, relacji pomiędzy nimi a większością społeczeństwa, jak również problemów dnia dzisiejszego mniejszości etnicznych i narodowcy żyjących w Polsce. Część druga wystawy, która aktualnie jest w przygotowaniu, będzie miała charakter opisowy. Za pomocą wybranych fotografii i tekstów przedstawione zostaną w niej historia i kultura mniejszości etnicznych i narodowych.

Wystawa ma charakter edukacyjny i będzie prezentowana w szkołach, muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Wszystkich zainteresowanych goszczeniem u siebie wystawy prosimy o kontakt.

Inter-Polit Leader

Projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych „Inter-Polit Leader”, POWR.03.01.00-00-K179/16, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, III Oś priorytetowa „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.1 „Kompetencje w szkolnictwie wyższym”.

Cel - nabycie i podniesienie kompetencji niezbędnych na rynku pracy- zawodowych, komunikacyjnych, przedsiębiorczych i analitycznych u 240 studentów (kobiet i mężczyzn) ostatnich semestrów studiów stacjonarnych I i II stopnia Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego przez formy wsparcia: zajęcia warsztatowe kształcenia kompetencji, zadania praktyczne dla studentów realizowane w formiej projektu, w tym w ramach zespołów projektowych i wizyty studyjnej u pracodawcy służących lepszemu przygotowaniu absolwentów do wejścia na rynek pracy od 2017-03-01do 2019-06-30. Działania odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom pracodawców dotyczących umiejętności i kompetencji studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i zwiększają ich aktywność zawodową. Działania służą nabyciu i podnoszeniu kompetencji istotnych w branżach wybieranych przez absolwentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyczynią się do realizacji celu szczegółowego POWER przez działania skierowane na podnoszenie kompetencji studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i uwzglednieniu kompetencji niezbędnych na rynku pracy.
Uczestnikami projektu są studenci studiów stacjonarnych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego ostatnich 4 semestrów I stopnia na kierunkach: Amerykanistyka, Bezpieczeństwo narodowe, Europeistyka, Kulturoznawstwo, Migracje międzynarodowe, Politologia, Relacje międzykulturowe, Stosunki międzynarodowe, Studia azjatyckie tj. 3-6 semestrów z naboru 2017/2018,2018/2019, 2019/2020 i II stopnia na kierunkach Amerykanistyka, Bezpieczeństwo narodowe, Europeistyka, Kulturoznawstwo, Politologia, Relacje międzykulturowe, Stosunki międzynarodowe, Studia azjatyckie, tj. 1- 4 semestru z naboru 2017/2018,2018/2019, 2019/2020

koordynator projektu: dr Kinga Anna Gajda (kinga.gajda@uj.edu.pl)

dodatkowe informacje na stronie WSMiP

Zaproszenie na obronę pracy doktorskiej

 

Serdecznie zapraszam pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wszystkie zainteresowane osoby na obronę pracy doktorskiej mgra Jakuba Szeligi, absolwenta Katedry Ukrainoznawsta oraz Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Dyskusja publiczna odbędzie się 18 października 2016 r. o godzinie 9.30 w Collegium Novum UJ przy ulicy Gołębiej 24 w sali nr 30. Temat rozprawy: Polityka wschodnia II Rzeczypospolitej w programach i działalności ukraińskich partii politycznych.

 

Przewodniczący Komisji:

Dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ

Promotor:

Prof. dr hab. Włodzimierz Mokry

Recenzenci:

Prof. dr hab. Eugeniusz Koko

Dr hab. Barbara Stoczewska

Członkowie Komisji:

Prof. dr hab. Irena Stawowy-Kawka

 

Dr hab. Agnieszka Kastory

Dr hab. Beata Kosowska-Gąstoł

Dr. hab. Piotr Borowiec

Kierownik Katedry Ukrainoznawstwa

Prof. dr hab. Włodzimierz Mokry

Wołyń w polskiej pamięci, polityce historycznej, dziełach literackich, ich adaptacjach filmowych oraz świadomości społecznej

Uniwersytet Jagielloński
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Katedra Ukrainoznawstwa
Fundacja św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie
Koło Naukowe Studentów Ukrainoznawstwa UJ "Wernyhora"
zapraszają na konferencję:
Wołyń w polskiej pamięci, polityce historycznej, dziełach literackich, ich adaptacjach filmowych oraz świadomości społecznej.
30 listopada (środa) 2016 roku, godz. 10.00-20.30,
Aula Collegium Novum, ul. Gołębia 24
 

PROGRAM.PDF

30. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Debata w 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu 

"Pamięć wielkości czy wielkość pamięci? Rosyjskie i ukraińskie dyskursy o dziedzictwie radzieckim"

Collegium Novum, ul. Gołębia 24, sala 30, 14.00-18.00

Wprowadzenie (14.00-14.15)

dr Paweł Sekuła (Katedra Ukrainoznawstwa, Uniwersytet Jagielloński) - Polityka i społeczeństwo na współczesnej Ukrainie wobec katastrofy w Czarnobylu​

Część I (14.15-15.45) Dyskursy rosyjskie
Moderator: Prof. dr hab. Ewa Bujwid-Kurek

Prof. Ildus Jarulin (Wydział Społeczno-Humanistyczny, Państwowy Uniwersytet Pacyficzny) - Историческая память как социальный гипноз на постсоветском пространстве

Prof. Iwan Radikow (Wydział Politologii, Sankt-Petersburski Uniwersytet Państwowy) - Советское прошлое и современная российская национальная перспектива:возможность неконфликтного объединения

Prof. Dmitrij Karnauchow (Instytut Historii, Nauk Humanistycznych oraz Społecznych, Nowosybirski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny) - Советское наследие в современном публичном дискурсе России и Польши

Prof. Władimir Biełous (Wydział Politologii, Sankt-Petersburski Uniwersytet Państwowy) - Историческая память как объект моделирования (к вопросу о русском менталитете и советском наследии)

Prof. Joachim Diec (Instytut Rosji i Europy Wschodniej, Uniwersytet Jagielloński) - Funkcje polityki historycznej państwa i determinanty jej kształtu w kontekście dziedzictwa ZSRR na obszarze postradzieckim

Część II (16.00-17.15) Dyskursy ukraińskie

Moderator: Dr hab. Andrzej Dudek

Prof. Markijan Malśkyj (Wydział Stosunków Międzynarodowych, Lwowski Uniwersytet Narodowy)

Prof. Anatolij Romaniuk (Wydział Filozoficzny, Lwowski Uniwersytet Narodowy) - Ewolucja stanowiska obywateli Ukrainy do ZSRR i Rosji w kontekście aneksji Krymu i wojny na Donbasie 2014-2016

Prof. Włodzimierz Mokry (Katedra Ukrainoznawstwa, Uniwersytet Jagielloński) - Kompleks Moskwy wobec Kijowa. Od spustoszenia Kijowa przez Andrzeja Bogolubskiego do aneksji i okupacji Krymu, Donbasu
i Ługańska

 

Część III (17.30-18.30)
Dyskusja z udziałem wszystkich uczestników Debaty
Moderator: Dr hab. Andrzej Dudek
 

19.00 - 20.00 - II Debata Trzech Dziekanów o międzynarodowym kontekście wydarzeń na Ukrainie oraz o stosunkach rosyjsko-ukraińskich w dwa lata po pierwszym spotkaniu, (Collegium Novum, ul. Gołębia 24, sala 30)

Moderator: Prof. dr hab. Bogdan Szlachta

Uczestnicy:

Prof. Ildus Jarulin - dziekan, Wydział Społeczno-Humanistyczny, Państwowy Uniwersytet Pacyficzny
Prof. Markijan Malśkyj - dziekan, Wydział Stosunków Międzynarodowych, Lwowski Uniwersytet Narodowy
Prof. Bogdan Szlachta - dziekan, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych,
Uniwersytet Jagielloński

Zebranie naukowe Katedry Ukrainoznawstwa

Pracownicy i studenci I, II i III stopnia Katedry Ukrainoznawstwa WSMiP UJ 

Zaproszenie na otwarte zebranie naukowe Katedry Ukrainoznawstwa WSMiP UJ

Środa, 16 marca 2016 r., godz. 18.00; Kraków, ul. Wenecja 2

Uprzejmie i bardzo serdecznie zapraszam wszystkich pracowników i studentów na zapowiadane wcześniej otwarte zebranie naukowe Katedry Ukrainoznawstwa WSMiP UJ poświęcone naukowej, a nie potocznej interpretacji i rozumienia pojęcia „kultura" i „cywilizcja". Doprecyzowanie tych pojęć jest istotne dla podejmowanych na naszym kierunku: kulturoznawstwo, specjalność ukrainoznawstwo interdyscyplinarnych badań naukowych zarówno przez pracowników i doktorantów, jak i studentów polsko- i ukraińskojęzycznych studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich.

Krótkie słowa wprowadzające do dyskusji wygłoszą doktorzy Denys Pilipowicz i Paweł Sekuła i prof. Włodzimierz Mokry.

Będę Państwu wdzięczny za zapoznanie się – z myślą o włączeniu się do dyskusji – z przesłanymi pocztą elektroniczną tekstami W. Tatarkiewicza, M. Boguckiej, H. Samsonowicza oraz pracą „Ukraina między Wschodem i Zachodem" Ihora Szewczenki, a także Iwana Łysiaka-Rudnyckiego.

Konferencja PAU

W dniach 26-27 listopada 2015 r. w Polskiej Akademii Umiejętnosci będzie miała miejsce konferencja naukowa z udziałem pracowników KU poświęcona szeroko rozumianej problematyce bezpieczeństwa w Europie pt. Zagrożenia-wyzwania-szanse bezpieczeństwa europejskiego. 

Szczegółowe informacje

Ewangelia w języku matki. Inspiracje dziedzictwem św. Cyryla i Metodego w wychowaniu i edukacji – wschodnioeuropejskie doświadczenia w kontekście aktualnych wyzwań

Katedra Ukrainoznawstwa WSMiP UJ

Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII

Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie"

Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej

Fundacja św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie

zapraszają na

Międzynarodową Konferencję Ekumeniczną

Ewangelia w języku matki.

Inspiracje dziedzictwem św. Cyryla i Metodego w wychowaniu i edukacji
– wschodnioeuropejskie doświadczenia w kontekście aktualnych wyzwań

 

w dniach 16-17 listopada (poniedziałek-wtorek) 2015 roku

 

PROGRAM KONFERENCJI 

 

Wernisaż w Katedrze Ukrainoznawstwa

Pracownicy, doktoranci i studenci Katedry Ukrainoznawstwa!

Serdecznie zapraszam Państwa na spotkanie z bardzo intersującymi malarzami z Charkowa – Państwem Haliną i Jarosławem Sobol.

Ich wernisaż wystawy miał miejsce w Galerii Sztuki Ukraińskiej na ul. Kanoniczej 15 i był – jak się okazało – ostatnim wernisażem w Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie.

Goszczący w Krakowie Państwo Halina i Jarosław Sobol zaprezentują część swoich dzieł i opowiedzą o sytuacji kultury ukraińskiej w Charkowie i w Ukrainie.

Spotkanie z artystami – połączone z prezentacją ich obrazów odbędzie się dnia 4 listopada 2015 roku (czwartek) o godzinie 16.00 w Katedrze Ukrainoznawstwa (ul. Wenecji 2, sala nr 2).

Serdecznie Państwa zapraszam

Kierownik Katedry Ukrainoznawstwa WSMiP UJ

Prof. dr hab. Włodzimierz Mokry 

Krakowskie Czwartki Ukrainoznawcze

W ramach Krakowskich Czwartków Ukrainoznwczych 22 października 2015, o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie z ukraińskim wydawnictwem TVERDYNA.
 
W programie przewidziana prezentacja książek pism i projektów międzynarodowych z udziałem wydawcy i autorów
 
Adres:
 
Katedra Ukrainoznawstwa
Kraków
ul. Wenecja 2

Festiwal Nauki "Oświeć się"

Studenci Ukrainoznawstwa UJ, Koło Naukowe „Wernyhora" serdecznie zapraszają na Festiwal Nauki, który odbędzie się dnia 22 maja 2015 r. na Rynku Głównym pod hasłem „Oświeć się".

W programie przewidziano wiele atrakcji, m.in. konkurs z nagrodami, przyspieszony kurs tańca ukraińskiego, pokaz strojów regionalnych, a o godzinie 15.50 na scenie głównej występ Inny Todoriko - studentki pierwszego roku studiów magisterskich.

J Serdecznie zapraszamy naszych przyszłych studentów oraz ludzi poszukujących, którzy jeszcze nie wybrali kierunku, chętnie pomożemy dzieląc się naszymi doświadczeniami !!! 

Konferencja Naukowa "Między Słowianami - polsko-ukraińskie stosunki polityczne i kulturalne w obliczu przemian.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koło Naukowe Studentów Ukrainoznawstwa UJ "Wernyhora"
pragnie zaprosić do wzięcia udziału w organizowanej przez siebie 
dnia 29 maja 2015 roku Konferencji Naukowej pt.
 
"Między Słowianami - polsko-ukraińskie stosunki polityczne i kulturalne w obliczu przemian."
 
Języki konferencji: polski - ukraiński.
 
Zapraszamy wszystkich studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych zainteresowanych tematyką polsko-ukraińską.
 
Aby dokonać zgłoszenia należy wypełnić formularz i przesłać go na adres knsu.uj.wernyhora@gmail.com w terminie do 22.05.2015 roku
 
 
 

KONKURS FOTOGRAFICZNY - Okno na Wschód

 
Katedra Ukrainoznawstwa UJ oraz Koło Naukowe Studentów Ukrainoznawstwa UJ "Wernyhora" zapraszają do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pt. "Okno na Wschód - Ukraina w oczach studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego".
 
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Każdy uczestnik może zgłosić od 1 do 3 prac, jednak tylko jedno zdjęcie autora może zostać nagrodzone.
 
Termin nadsyłania prac: 10.04.2015 - 18.05.2015
 
Fotografie prosimy nadsyłać w wersji cyfrowej - minimalna rozdzielczość 1600x1200px - na adres e-mail: knsu.uj.wernyhora@gmail.com z dopiskiem "konkurs fotograficzny" oraz dostarczać w formie papierowej do sekretariatu Katedry Ukrainoznawstwa UJ - Kraków, ul. Piłsudskiego 13 (I piętro, pokój 101) na papierze foto o wymiarach 20x30 - podpisane na odwrocie.
 
Za zdobycie pierwszych trzech miejsc przewidziane są atrakcyjne nagrody. 
Prace laureatów będą także wystawione na Festiwalu Nauki 22 maja 2015 roku na Rynku Głównym w Krakowie.